|
    Check it Out!    
|
|
RideCamp@endurance.net
it's official--beet pulp a brewin'
Ok, Susan...I know you'll be grinnin'
Bought my first bag 'o beet pulp today. The
lady at the feed store tried to convince me to buy 'wieght builder'
instead...stuck to my guns :).
They also have the rice bran with the limestone
added..but GEEZZ!! $28 a bag is wow pricey!! Beet pulp $8 for a 50lb
bag. This beet pulp says that it has molassas added. From Susan's
webpage I think that they do this for palatability? Not enough to cause a
problem though do ya think?
So, for the grin Susan..I currently have stewing a
quart of beetpulp in a bucket with about 3 gallons of warm water...no squirrles
though. Since hopefully, this will all stay IN the bucket do ya think a
quart of beet pulp will manage to become 3 gallons of mush? If so it will
remind me of good ol' grits...
Corrine
|
    Check it Out!    
|
|
Home
Events
Groups
Rider Directory
Market
RideCamp
Stuff
Back to TOC